Czym różni się suterena od piwnicy?

salon w suterenie, oliwkowa sofa

Różnice między sutereną i piwnicą są znaczące

Jeżeli chcemy zagospodarować dodatkową przestrzeń w mieszkaniu, warto pomyśleć o suterenie, która nie jest tylko i wyłącznie gruntowną modyfikacją piwnicy. Jednym z powodów jest tutaj fakt, iż musi znajdować się tylko po części poniżej gruntu i być wyposażona w okno. Suterenę projektujemy jako dodatkowe pomieszczenie określonego, użytkowego przeznaczenia, a nie jak w przypadku piwnicy – miejsca przechowywania, często w dużym upakowaniu, rzeczy rzadko używanych czy weków. Suterenę możemy zagospodarować zarówno w bloku, jak i w domu. Przestawiamy porady i wymieniamy wymogi prawa budowlanego, które musimy mieć na uwadze w trakcie projektowania dodatkowej przestrzeni. Być może jeden z naszych pomysłów do Was trafi lub rozwinie już istniejącą koncepcję.

kominek, granatowa sofa, żółte ściany

Jakie wymogi stwarza suterena?

Według prawa budowlanego suterena jest częścią użytkową mieszkania, w której podłoga znajduje się po części lub w całości poniżej poziomu gruntu, ale nie więcej niż na poziomie 0,9 m pod nim. Ponadto musi mieć okno na jednej ze ścian, a piwnica, którą aranżujemy na suterenę powinna być wysoka na co najmniej 2,5 m. Utworzona na nowo przestrzeń musi też spełniać wymogi pomieszczenia mieszkalnego, czyli być odpowiednio izolowana i ogrzewana. Różnica między piwnicą i sutereną jest znacząca i nie należy używać tych pojęć zamiennie.

Przeznaczenie sutereny

stół do grania w bilard, podświetlany sufit

Jeżeli dysponujemy odpowiednimi warunkami do zaaranżowania sutereny, możemy przeznaczyć ją na własny użytek lub jeśli ma wystarczający metraż, wynająć ją osobie trzeciej. Możemy wtedy stworzyć w niej mniejsze mieszkanie, które przyniesie dodatkowe profity, na przykład finansowe. Jeżeli mamy taką właśnie koncepcję, musimy pomyśleć o wydzieleniu części dziennej, kuchni i łazienki, a przez to zatroszczyć się o instalację wodną, gazową oraz elektryczną, chociażby poprzez rozmieszczenie odpowiednio gniazd elektrycznych, co w przypadku tej kondygnacji nie jest tak oczywiste. Projektując suterenę pod wynajem, pamiętajmy, że mieszkanie na tej kondygnacji często może kojarzyć się z brakiem światła i chłodem. Dlatego warto przemyśleć projekt i zachęcić ewentualnego najemcę. Oprócz wspomnianej już odpowiedniej izolacji termicznej i ogrzewania, powinniśmy zatroszczyć się o odpowiednie oświetlenie LED oraz jasne i przyjazne kolory ścian, także biel, które optycznie powiększą pomieszczenie. Dobrym pomysłem jest postawienie na styl skandynawski. Minimalistyczne meble w jasnych odcieniach oraz wyraziste dodatki kontrastujące z kolorystyką pomieszczenia będą dobrym wyborem. Możemy też pomyśleć o wolnostojących lampach, rezygnując na przykład z puf. W przypadku podłogi także stawiamy na jasną kolorystykę, a najlepiej sprawdzą się panele.

Nie tylko wynajem

Być może chcemy tylko stworzyć swój własny dodatkowy kącik. Podejście do projektu wnętrza będzie wtedy ściśle indywidualne. Na co właściwie przeznaczyć suterenę? Okazuje się, że możemy do niej tylko od czasu do czasu zaglądać, jeżeli zorganizujemy w niej pomieszczenie gospodarcze bądź pralnię albo suszarnię. Odciążymy w ten sposób nasze właściwe mieszkanie, tworząc w nim dodatkową przestrzeń, przenosząc przykładowo pralkę do sutereny. Możemy wtedy przechowywać w niej także środki czystości i akcesoria. Aranżacja suszarni jest szczególnie przydatna, jeżeli nie dysponujemy balkonem. Ponadto możemy urządzić w niej:

  • salę kinową,
  • czytelnię,
  • siłownię,
  • bawialnię,
  • osobiste spa,
  • miejsce spotkań ze znajomymi,
  • biuro,
  • warsztat,
  • gabinet lekarski.

Suterenę przeznaczamy wtedy na miejsce rozrywki bądź pracy. Mamy wiele opcji zależnych od preferencji. Czy będzie to prywatna sala kinowa, czy też cichy kącik, w którym poczytamy książkę zdjętą z regału, którego nie musimy już trzymać we właściwej części mieszkania, zależy od nas samych. Ponadto możemy stworzyć swoją siłownię, a nawet bawialnię dla naszych pociech. Ścisłe centrum relaksu uzyskamy, umieszczając w suterenie fotele do masażu, saunę bądź jacuzzi. Możemy też wypełnić ją planszówkami albo umieścić w niej stół bilardowy i automaty rodem z kasyna, tworząc przestrzeń towarzyską na wieczory ze znajomymi.

Suterena jako biuro będzie strzałem w dziesiątkę, jeśli pracujemy zdalnie. Zapewnimy sobie w ten sposób ciszę i skupienie. Jeżeli jesteśmy majsterkowiczami możemy umieścić wszelkie narzędzia w osobnej przestrzeni i w pełnym skupieniu realizować hobby. Z kolei posiadając własną praktykę lekarską, możemy wydzielić suterenę jako gabinet, w którym będziemy przyjmować pacjentów. Jest to rozwiązanie wygodne i profesjonalne zarazem.

zielone ściany, drewniany stolik, tapicerowane krzesła

Zaprojektujemy dla Ciebie wygodne wnętrze

Bez względu na to, jaki mamy pomysł na zagospodarowanie dodatkowej przestrzeni, warto pomyśleć o suterenie, jeśli nasze mieszkanie lub dom spełniają wspomniane wymogi budowlane. W NARYSUJEMY na co dzień zajmujemy się tworzeniem unikalnych projektów wnętrz i chętnie wspomożemy Was w realizacji unikalnej wizji. Zapraszamy do kontaktu!

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Czym jest suterena?

Jest to pomieszczenie użytkowe powstałe z piwnicy i zaprojektowane w taki sposób, aby można było w nim przebywać dłuższy czas, a nawet mieszkać. Stąd o wiele więcej wymagań budowlanych definiujących suterenę i odróżniających ją od piwnicy.

Kiedy możemy przekształcić piwnicę w suterenę?

Aby można było przekształcić piwnicę w suterenę, sufit musi znajdować się na wysokości co najmniej 2,5 m. Ponadto podłoga może znajdować się maksymalnie na poziomie 0,9 m pod poziomem gruntu. Suterena musi być odpowiednio izolowana termicznie i posiadać okno.