Image Alt

Czym jest styl wabi-sabi i jak urządzić w nim mieszkanie?

Kiedy codzienne życie zaczyna nas przytłaczać szukamy przytulnego i spokojnego miejsca, w którym można się odciąć i zregenerować. Nic więc dziwnego, że coraz więcej mieszkań urządza się tak, by przypominały bezpieczną przestań i chroniły swoich mieszkańców przed zgiełkiem nowoczesnego swiata. Coraz większą popularnością cieszy się estetyka wabi-sabi, która przywędrowała do Europy z Dalekiego Wschodu, przeradzając się jednocześnie w styl życia. Dziś podpowiem ci, jak zaprojektować wnętrze w stylistyce wabi-sabi.

ALT1: „postarzana ściana w salonie”

Architekci wnętrz pojmują tę estetykę jako piękno zawarte w niedoskonałości. „Wabi” odnosi się do sposobu życia i przywołuje na myśl samotność i spokój odczuwane w kontakcie z naturą, natomiast „sabi” możemy rozumieć jako zgodę na przemijanie, starość, afirmację piękna ujawniającego się w starych przedmiotach.

Na czym polega styl wabi-sabi we wnętrzach?

Aranżacja wnętrza zgodna z filozofią wabi-sabi wypełniona będzie prostymi przedmiotami stworzonymi z surowych materiałów naznaczonych zębem czasu. W japońskiej kulturze estetyka ta ma znaczący wpływ na ceremonię picia herbaty czy sztukę mozolnego formowania roślin – bonsai. Oto kilka podpowiedzi i wskazówek, które ułatwią zaprojektowanie wnętrza w duchu Dalekiego Wschodu.  

ALT2: „kamienna umywalka na blatowa”

  • Kolory – skupiamy się na stonowanych barwach ziemi, w palecie znajdą się jasne i neutralne barwy. Mile widziane będą wyważone brązy, beże, zgaszona zieleń, kość słoniowa, wanilia oraz cała gama odcieni szarości.
  • Naturalne wykończenie – trend oparty na tej filozofii uwielbia kamień i drewno. Najlepszym rozwiązaniem jest przeplatanie we wnętrzu drewna i kamienia na różnych powierzchniach, by stworzyć harmonijną całość. Z powodzeniem możesz zainwestować w kamienne blaty, armaturę, posadzki, drewniane okładziny ścienne i sufitowe.
  • Tekstylia – w aranżacji wabi-sabi powinny na stałe zagościć naturalne tkaniny takie jak bawełna organiczna, juta, wełna, len. Jako dekoracji możesz użyć wyplatanych kap, narzut i miękkich poduch. Na pchlim targu rozejrzyj się za ręcznie tkanym chodnikiem lub dywanem noszącym znaki użytkowania.
  • Wazony i doniczki – W Japonii naprawianie potłuczonej ceramiki stanowi sztukę, dlatego w twoim wnętrzu nie powinno zabraknąć przedmiotów rozbitych i sklejonych na nowo, wyszczerbionych terakotowych doniczek czy ręcznie robionych glinianych wazonów.
  • Nieidealne przedmioty – Zarówno meble, jak i inne elementy wyposażenia, powinny opowiadać własną historię, dlatego nie musisz się już wstydzić wytartego blatu czy obtłuczonego kubeczka. Estetyka wabi-sabi ceni swobodę, więc przedmioty, na których widać codzienne zużycie należy eksponować.

Filozofia przemijania we wnętrzu – krok po kroku

ALT3: „stolik kawowy ze starego drewna”

Wabi-sabi wymusza na nas refleksję, pozwala zatrzymać myśli, uczy dostrzegać piękno w drobnych rzeczach. Pokazuje, jak odejść od perfekcji i zająć się sobą. By wprowadzić tę stylistykę swoim mieszkaniu Należy postępować według poniższych wskazówek:

  • Wybierz paletę kolorystyczna – zdecyduj się na trzy lub cztery kolory, które występować będą w całej aranżacji, będzie to twoja baza do stworzenia nietuzinkowego wnętrza.
  • Zajmij się z ścianami – zastanów się, czy chcesz dekorować ściany i coś na nich wieszać jeszcze przed malowaniem
  • Stwórz listę najpotrzebniejszych mebli – unikaj zagracenia, dlatego jeszcze przed zakupem wybierz tylko te elementy, które będą funkcjonalne i oparte na naturalnych surowcach i tkaninach. Zapomnij o symetrii i ustawiaj meble tam, gdzie ci najwygodniej, czuj się swobodnie i nie przejmuj się efektem przypadkowości.
  • Ogranicz dodatki – styl wabi-sabi minimalizuje ilość dekoracji, powinny być one wyselekcjonowane, dlatego zainwestuj w dobrej jakości wazony, donice lub ręcznie robione dywany, czyli przedmioty z wyższej półki.

Jakie meble pasują do stylu wabi-sabi?

Nie zaskoczę cię, jeśli powiem, że meble w tej estetyce wykonane są głównie z drewna, gdyż bardzo szybko widać na nich ślady upływającego czasu. Krzesła, stoły i szafki mają geometryczne kształty, nierówną fakturę, powierzchnię z odpryskami i nierównościami. Świetnie odnajdą się w tym stylu osoby, które lubią vintage i samodzielnie wykonane meble z palet lub surowców, którym chcemy wykorzystać ponownie i nadać drugie życie.

Kanapy i sofy powinny być wykonane z dobrych gatunkowo naturalnych tkanin, najlepiej w szarych beżowych i kremowych kolorach. Jeśli w maksymalny sposób chcesz wprowadzić do swojego mieszkania wabi-sabi, nie kupuj łóżka, lecz skorzystaj futonu – wykonanego z naturalnych materiałów japońskiego materaca, który pozbawiony został sprężyn.

Śledź nasz blog, by być na bieżąco z najnowszymi trendami w projektowaniu wnętrz w Warszawie i całej Polsce. Jako zespół projektantów wnętrz Narysujemy tworzymy projekty wśród których, może się znaleźć także Twoje wymarzone wnętrze!

d
Sed ut perspiclatis unde olnis iste errorbe ccusantium lorem ipsum dolor