Cottagecore – wszystko, co musisz wiedzieć

czarne belki sufitowe, białe ściany, czarne meble kuchenne

Tęsknota za spokojnym życiem

Cottagecore to przede wszystkim specyficzny styl życia, stawiający bliskość do natury ponad miejski zgiełk oraz bezpośrednie kontakty z bliskimi ponad technologie i media społecznościowe. Jest wyrazem tęsknoty za mniej skomplikowanym, beztroskim życiem, którego brakuje nam w dzisiejszym świecie. Nazwy „cottagecore” po raz pierwszy użyto w 2014 roku na platformie Tumblr, określając nie tylko styl życia, ale również związaną z nim estetykę, w tym wystrój wnętrz. Na przestrzeni lat popularność tego stylu bardzo wzrosła, szczególnie w okresie pandemii, kiedy nasza przestrzeń skurczyła się do czterech ścian.

belki sufitowe w łazience, biała łazienka

To, co najważniejsze w cottagecore

W tym stylu najważniejsza jest przytulność – dla wielu osób istota domu, który powinien dawać poczucie bezpieczeństwa. Wnętrze cottagecore musi być takie, aby samo przebywanie w nim przynosiło nam radość. Z tego też wynika gwałtowny wzrost popularności tej estetyki w trakcie lockdownu – skoro nie możemy opuścić naszych domów, sprawmy, aby było nam w nich jak najlepiej.

Cottagecore idealizuje i romantyzuje życie na wsi, dlatego jego największą inspiracją jest styl rustykalny, a szczególnie rustykalny styl angielski. Chodzi tu o osiągnięcie atmosfery „cottage houses”, wiejskich domków z Wielkiej Brytanii. Jak będą wyglądać wnętrza, które imitują ich charakter?

Im więcej, tym lepiej

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech tego stylu jest łączenie ze sobą różnych wzorów – pasy z kratami, motywami kwiatowymi, wszystko w jednym pomieszczeniu. Inspirujemy się przestrzeniami, w których użyteczność liczyła się bardziej niż przywiązanie do jednego stylu, dlatego nie należy bać się łączenia na pozór niepasujących do siebie tkanin.  Aby jednak wyglądało to dobrze, najlepiej wybrać jeden dominujący kolor i dwa dodatkowe, które będą z nim kontrastować lub go uzupełniać do osiągnięcia efektu współgrania ze sobą różnych przedmiotów.

Jeśli chodzi o kolorystykę ścian, najlepszym wyborem będą pogodne barwy i kolory ziemi, podkreślające bliskość natury. Równie dobrze będzie prezentować się błękit, zieleń, żółć i czerwień. Często wykorzystywanymi barwami są złota brzoskwinia i kość słoniowa. Zamiast farby dobrym pomysłem jest wykorzystanie wzorzystych tapet.

drewniana ściana, biała sofa narożnik

Wybór odpowiednich materiałów i dekoracji

Bliskość do natury wyraża się również w wykorzystywaniu naturalnych i miękkich tkanin, takich jak len, wełna, chenille czy bawełna. W wyposażeniu najważniejszym surowcem jest też oczywiście drewno, szczególnie surowe. Nie powinno zabraknąć mebli „z duszą” – antyki wnoszą do wnętrza charakterystyczny element nostalgii. Tak jak w przypadku wzorów, meble niekoniecznie muszą do siebie pasować. Oczywiście należy również pamiętać o wygodzie.

Ekspozycja zabytkowych i kolekcjonerskich przedmiotów, związanych z naszymi pasjami lub wspomnieniami, będzie do takiej przestrzeni pasować idealnie. Inne elementy, które od razu sprawią, że nasze wnętrze nabierze charakteru „cottagecore”, to na przykład:

  • ceramika, rękodzieło,
  • bukiet z ciętych lub zasuszonych kwiatów, rośliny doniczkowe, pnącza,
  • regał z książkami, rysunki botaniczne,
  • przedmioty wykonane z ciekawego szkła,
  • obrazy w tradycyjnym stylu, w ozdobnych ramach,
  • stare zdjęcia,
  • haftowane firanki,
  • koce,
  • plecionki,
  • dywanik z juty.
belki sufitowe, drewniane meble kuchenne

Dlaczego właśnie ten styl?

Jeśli nie podoba Ci się minimalizm, wydaje się za mało przytulny, zbyt surowy – cottagecore proponuje coś zupełnie innego. W przeciwieństwie do wnętrz minimalistycznych, gdzie ograniczamy ilość przedmiotów, tutaj wręcz kolekcjonujemy ciekawe elementy i eksponujemy je w sposób widoczny dla wszystkich, na przykład na otwartych półkach. Łatwy dostęp do elementów wyposażenia usprawnia również funkcjonalność przestrzeni.

Dodatkową zaletą tego stylu jest to, że tworzy „wnętrze z duszą”. Jest doskonały dla osób, które lubią mieć rzeczy jedyne w swoim rodzaju. Cottagecore dla każdego wygląda nieco inaczej, przestrzeń doskonale odzwierciedla cechy swoich domowników. Dodatkowo można ją ciągle rozwijać, bez ograniczeń zmieniać i dodawać nowe elementy.

Tak naprawdę nie trzeba urządzać całego wnętrza w tym stylu – może Cię on zainspirować do stworzenia specjalnego zakątka w swoim domu czy mieszkaniu. Może to być na przykład pokój przeznaczony do wspólnego czasu z rodziną, miejsce do czytania lub nauki. Nawet włączenie kilku elementów dekoracyjnych charakterystycznego dla tego stylu sprawi, że całość wnętrza będzie bardziej przytulna. W ten sposób codzienne czynności stają się bardziej przyjemne, wykonywane są bowiem w spokojnej, domowej atmosferze.

Jeśli myślisz o zmianie wystroju swojego wnętrza, skontaktuj się z naszym zespołem profesjonalistów NARYSUJEMY, a pomożemy Ci wprowadzić wybrany przez Ciebie styl do Twojego domu! Oferujemy profesjonalne porady, a także pomoc w dobraniu elementów wyposażenia i kolorystyki, dzięki czemu w łatwy sposób osiągniesz efekt, jakiego oczekujesz.