Image Alt

Ciemne wnętrza pełne światła

salon z lustrami na ciemnych ścianach

Jak wykorzystać ciemne barwy w wystroju, aby nie uzyskać ponurego efektu? 

 

Nie przemawiają do Ciebie wszechobecne jasne wnętrza? Chcesz urządzić swoje własne cztery kąty w ciemnej tonacji, jednak boisz się, że w efekcie dostaniesz smutne wnętrze, w którym trudno o znalezienie naturalnego światła? Poznaj najważniejsze rady, które pomogą Ci zaprojektować wnętrze w Twoich ulubionych kolorach bez ograniczenia dopływu światła. 

salon z lustrami na ciemnych ścianach

Malowanie ścian – jak malować i jakie odcienie wybrać? 

Wiele osób boi się postawić na czerń na ścianach z obawy przed zamknięciem i zmniejszeniem pomieszczenia. Wykorzystanie ciemnych barw jest bardzo efektowne, jednak trzeba znać umiar i wiedzieć, gdzie umiejscowić dane kolory. Nie wszystkie ściany muszą być czarne. Najlepiej użyć czerni na najkrótszej ścianie – da to efekt powiększenia przestrzeni. Nigdy nie maluj najdłuższych przeciwległych ścian na ciemny kolor, ponieważ zamiast przestronnego wnętrza otrzymasz efekt tunelu. Wybierając barwy nie sugeruj się wyłącznie czernią. Palety barw są bogate w inne odcienie takie jak: 

  • grafit, 
  • granat, 
  • brązy, 
  • szarości. 

Wszystkie z nich są niezwykle efektowne i pozwolą uzyskać ponadczasowy styl. 

Aranżacja okien – wydobycie naturalnego światła 

Najczęstszym wyborem dotyczącym dekoracji okien jest połączenie firan i zasłon. Jednak nie sprawdza się ono w ciemnych pomieszczeniach. W Twoim wnętrzu musisz zdecydować się na jeden punkt: zasłony lub firany. Rozsunięte zasłony albo firana z delikatnego materiału nie zahamują dopływu światła. Możesz też zrezygnować z wystroju okien, a wieczorem zasłonić rolety, by uzyskać prywatność. Takie rozwiązanie pozwoli najlepiej wykorzystać dzienne światło. W tym przypadku możesz ozdobić parapet małymi roślinami lub szklanymi elementami.
prosta aranżacja ze szklanych i połyskujących dodatków

Blask i połyskiwanie – gdzie zastosować 

Nieodzownym elementem ciemnych wnętrz jest dobór elementów odbijających światło. Wybór lakierowanych frontów mebli optycznie rozjaśni pomieszczenie i sprawdzi się znacznie lepiej od ich matowych odpowiedników. Możesz też postawić na dodatki z metalu w wykończeniu z połyskiem, które uszlachetnią pomieszczenie i pięknie wyeksponują padające na nie światło. 

Lustra – jak wykorzystać ich magię 

Lustra pomogą uzyskać wrażenie głębokiej przestrzeni niemal w każdym wnętrzu. Wystarczy powiesić je naprzeciw okien, dzięki temu rozproszą wpadające światło w każdym kierunku. Nie ograniczaj się tylko do jednego lustra, każde z nich doskonale rozświetli pomieszczenie. 

Oświetlenie – ile punktów świetlnych? 

Niepoprawnym jest stosowanie tylko jednej głównej lampy wiszącej. Pomieszczenia urządzone w ciemnej stylistyce potrzebują światła. Aby mieszkanie nie było smutne dodaj inne źródła światła. Możesz postawić na kinkiety, lampy stojące, biurkowe czy inne. Gama produktów oświetleniowych pozwoli znaleźć Ci odpowiedni do Twojego wnętrza. 

Dodatki – znaj umiar 

Choć w poprzednich punktach było wiele rad dotyczących dodatków, pamiętaj, aby z nimi nie przesadzić. Ich natłok może wyłącznie zepsuć efekt końcowy. Zdecyduj się na wiodący trend, który połączy stosowanie wcześniej wymienionych technik i wydobędzie z pomieszczenia to, co najlepsze. Ten wybór pozwoli Ci urządzić mieszkanie bez zagracania go, a w zamian zobaczysz przestronne i komfortowe wnętrze. 

 

Projekty wnętrz, bazujące na ciemnej kolorystyce cieszą się obecnie dużą popularnością.

d
Sed ut perspiclatis unde olnis iste errorbe ccusantium lorem ipsum dolor