Image Alt

Aranżacje w stylu boho

narzuta z frędzlami w afrykańskim stylu

Charakterystyka stylu boho

Nazwa boho pochodzi od wyrazu i to właśnie ona między innymi jest odpowiedzialna za powstanie tego stylu. Potrzeba ekspresji francuskich artystów oraz bieda popchnęły ich do szukania rozwiązać kreatywnych i niebanalnych rozwiązań. Każdy przedmiot, mebel czy pokój, miał w jak najgłębszy sposób oddawać indywidualnego ducha właściciela tego danego miejsca. Artyści bardzo często czerpali z kultury cygańskiej, gdyż taki sposób życia był dla nich bardzo pociągający. Aranżacje w stylu boho wyglądają raczej chaotycznie, ale nie może być to chaos przytłaczający. Należy uważać, żeby nie przesadzić z dodatkami, jak przy wszystkim, konieczny jest umiar.

stylizowany fotel z wiklinowym podnóżkiem

Korzenie stylu boho

W XIX wieku we Francji ówczesna bohema zainteresowana różnymi kulturami, często odmiennymi od europejskich, zaczęła inspirować się motywami pierwotnymi. Generalnie z Afryki, świata nieskażonego materializmem i nowoczesnym designem. Stąd też styl boho zawiera w sobie wiele elementów takich jak obrazy afrykańskie, tkaniny czy dywany w perskim stylu. Wszystko to okraszone jest nutą buntowniczości artystycznej, przez co styl ten nie ogranicza się do jednego konkretnego nurtu projektowania i pozwala na mieszanie trendów. Dopóki aranżacja jest Twoją własną ekspresją, możesz wstawić szafę w stylu klasycznym do pokoju utrzymanego w stylu boho, pełnego bambusu i roślin. To właśnie niezależność i niekończące się możliwości aranżacji wyróżniają bohema ten styl. Żeby odnaleźć się w tak dużej dawce wolności, dobrze jest znać fundamenty boho i przynajmniej na początku konsekwentnie się ich trzymać podczas projektowania wnętrza.

Wzornictwo i kolory w stylu boho

Boho to też wybór ziemistych kolorów i barw natury. Oprócz czerni i bieli, dominować będzie tu brąz, żółć, oraz zieleń, w różnych odcieniach. Z racji tego, że styl ten zapoczątkowali artyści, którzy chętnie łamali schematy i łączyli odmienne kultury, to i we wzornictwie nie zabraknie różnorodności. Hafty i zdobienia inspirowane są rdzenną kulturą afrykańską, ale także indyjską bądź chińską. Wachlarz doboru wzorów jest bardzo szeroki, dlatego nie należy się tutaj w żaden sposób ograniczać. Im więcej egzotyki we wnętrzu, tym lepiej. Ważne jest, żeby uwolnić swoją kreatywność i dobrać takie wzory, które wyrażą naszą indywidualność i osobiste preferencje.

tekstylia w stylu boho

Jakie meble dobrać do mieszkania w stylu boho?

Ze względu, iż nie mamy skonkretyzowanej bryły, jak i stylu ornamentów, możemy pomieszać wiele stylów w swoim mieszkaniu. Można powiedzieć, że do wnętrza boho najlepiej nadają się meble z materiałów naturalnych, bądź ich imitacji. Odpowiednie połączenie szkła i metalu również może dać świetny efekt, podobnie jak w stylu industrialnym. Należy jednak pamiętać, że chaos rządzi się swoimi prawami i w nim też należy szukać balansu. Jeżeli zależy nam na wyjątkowo klimatycznym wnętrzu, warto sięgnąć po meble i przedmioty, które będą miały w sobie jakąś osobliwość, duszę. Boho kocha nieidealne kształty, a nawet skazy, dlatego antyczne dekoracje oraz meble będą świetnym wyborem. Skoro naturalne materiały przodują we wnętrzu, to nie może zabraknąć w nim również rattanowego fotela, który świetnie będzie się komponował w towarzystwie wiklinowych koszy i naczyń.

Bogata roślinność

Oczywiste jest, że afrykańskie inspiracje będą nas kierowały ku dzikiej naturze. Dlatego, warto jest zadbać, żeby w naszym pomieszczeniu znajdowało się wiele zieleni. Można pokusić się o rośliny i kwiaty egzotyczne, ale dobrze też sprawdzą się wszelkiego rodzaju rośliny liściaste, na przykład paprocie. Żywa natura w donicach stojących powinna wręcz wypełniać przestrzeń. Dlatego warto wybrać kwiaty o szerokich, rozłożystych liściach bądź opadających łodygach. Nie dość, że oczyszczą powietrze, to jeszcze dodadzą świeżości całej aranżacji. Dodajmy też parę doniczek wiszących, dzięki temu będziemy mogli je bogato przyozdobić.

Dodajmy kilka ozdób

Charakterystyczna przy projektowaniu wnętrza w stylu boho jest duża ilość ozdób wiszących. Sięgnij też po inne dodatki, aby wykończyć wnętrze na swój sposób. Mogą to być:

  • dywan boho plecione dywany stylizowane na afrykańskie widujemy najczęściej i to właśnie etniczne wzory dodają egzotyki wnętrzu.
  • lustro stylizowane – nie dość, że powiększa pomieszczenie, to dodatkowo może stanowić piękną dekorację. Drewniane oprawy oraz zdobienia w formie piór czy haftów, bardzo dobrze dopełnią każde wnętrze.
  • modne zasłony i poduszki – te tekstylia dodadzą aranżacji uroku i sprawią, że pomieszczenie będzie bardziej przytulne. Naturalne materiały i wzory zaczerpnięte z kultur pierwotnych to esencja stylu boho.
  • makaramy, kilimy oraz makatki – u nas rzadko spotykane, ale szczególnie modne na wschodzie. Stanowią one ważne dopełnienie wystroju i wprowadzają niepowtarzalny klimat do każdego wnętrza.

Aby zachować spójność w tym całym chaotycznym projekcie, dobrze jest wybrać nakrycia, ozdoby ścienne i uchwyty w podobnym klimacie. Dobrym sposobem na jeszcze większą personalizację wnętrza jest dodanie kilku osobistych akcentów. Stare bądź zużyte przedmioty, takie jak wytarte narzuty, wiklinowe kosze czy nawet stary rower, mogą posłużyć za bezcenne dekoracje.

drewniana szafka w łazience

Boho w Twoim domu

Tym, co wyróżnia styl boho, jest swoboda i niezależność w aranżacji wnętrza. Jesteś wolnym duchem i cenisz sobie niezależność? W takim razie styl boho będzie idealnym wyborem! Architekci z zespołu NARYSUJEMY zaprojektują wnętrze, które idealnie wyrazi Ciebie! Przestrzenie, które wyzwalają kreatywność i pozytywną energię to nasza specjalność.

Najczęściej zadawane pytania

Gdzie szukać inspiracji przy projektowaniu wnętrza w stylu boho?

Fundamenty stylu boho to pierwotne wzory, ale również odmienność i szukanie indywidualności. Tradycyjnie boho inspirowane jest rdzenną kulturą afrykańską, ale nie stroni również od kultury orientalnej, dlatego inspiracji najlepiej szukać pośród kultur, które żyją w bliskości z naturą.

Jakie materiały wybrać do wykończenia wnętrza?

Trzymajmy się naturalnych materiałów, takich jak drewno, rattan i wiklina. Aby dodać nieco egzotyki, można również sięgnąć po bambus czy chociażby trawę morską. W cenie są również bawełniane lub lniane narzuty, makramy oraz kilimy.  Sprawdzą się w roli ozdób naściennych oraz jako uchwyty do doniczek wiszących oraz kwietników.

Jaki kolor w salonie w stylu boho?

Wachlarz możliwości jest spory, ale bazę powinny tworzyć kolory ziemi. Ciepłe odcienie beżu, brązu i żółci możemy przełamywać zielenią, ale też mniej oczywistymi kolorami. Jaskrawe oranże i wyraziste, jasne odcienie niebieskiego potrafią niesamowicie zaostrzyć kompozycję i dodać wnętrzu charakteru.