Aranżacja przestrzeni na domowe przetwory 

spiżarnia w kuchni

Czy warto urządzić spiżarnię w domu? 

Jeżeli mamy przed sobą jeszcze zadanie zaprojektowania domu lub mieszkania, warto przemyśleć kwestię utworzenia pomieszczenia do przechowywania żywności, czyli spiżarni. To bardzo funkcjonalne rozwiązanie, które nie tylko ułatwi nam codzienne przygotowywanie posiłków, ale i pozwoli w odpowiedni sposób zagospodarować wolną przestrzeń. Istnieją sytuacje, gdy nie możemy zaaranżować w tym celu oddzielnego wnętrza, ale znamy sposoby, jak umieścić spiżarnię nawet na małym metrażu. Czy warto jednak urządzać w domu kącik na przetwory? Jak najbardziej!  

Po pierwsze, w tak praktycznym schowku, każdy słoik i pojemnik, posiada swoje wyznaczone miejsce. Wchodząc do środka z pomysłem na domowy obiad, mamy pod ręką wszystko, czego potrzebujemy. Szybkie tempo życia sprawia, że jesteśmy zabiegani i nie mamy czasu robić codziennych zakupów. Dzięki takiemu pomieszczeniu jesteśmy w stanie, raz na jakiś czas, zgromadzić większe zapasy jedzenia. Co więcej, przechowywana żywność zachowa swoją świeżość na dłuższy czas. Przy okazji możemy do środka chować także przedmioty, których nie używamy na co dzień, a jakie zagracają naszą przestrzeń użytkową. 

Wilgotność i temperatura 

Do aranżacji spiżarni nie wykorzystamy jednak każdego rodzaju wnętrza, ponieważ muszą w nim panować odpowiednie warunki. Wszelkie artykuły spożywcze, a więc mięso, owoce, warzywa czy nabiał, ulegają zepsuciu pod wpływem bakterii i drobnoustrojów. Musimy więc zadbać o to, by ograniczyć ich namnażanie oraz powstawanie pleśni. Tego typu wnętrze powinniśmy urządzić w miejscu, do którego mamy swobodny dostęp. Może być to wydzielony kącik pod schodami, w piwnicy czy nawet w garażu. Należy jednak pamiętać, że optymalna wielkość takiej spiżarni to 2-3 m kwadratowe. 

słoiki z przetworami

Wybór lokalizacji 

W pomieszczeniu, gdzie przechowywana jest żywność, musi panować odpowiedni mikroklimat, aby zapobiec rozwijaniu się bakterii. Temperatura powietrza powinna utrzymywać się w granicach 10-15 stopni Celsjusza, natomiast wilgotność na poziomie 60%. Najlepiej, jeżeli wnętrze to całkowicie pozbawimy okna, ponieważ wpadające do środka światło słoneczne mogłoby podnosić ogólną temperaturę, co nie wypłynie dobrze na nasze przetwory. Jeśli posiadamy już niewielkie okno, możemy zasłonić je roletą. W spiżarni absolutnie należy unikać instalacji grzewczych, które osuszają powietrze i powodują psucie się produktów. Analogicznie, schowek na jedzenie nie powinien znajdować się w pobliżu innego ogrzewanego wnętrza.  

Istotną rolę odgrywa tu także wentylacja i prawidłowa cyrkulacja powietrza. Dzięki jej zastosowaniu ciepłe powietrze wypełnione mikroorganizmami, zostaje wymienione na oczyszczone i chłodne. Zadbajmy więc o umieszczenie w spiżarni kanału wentylacji grawitacyjnej i nawiewnika. W takiej przestrzeni bezwzględnie musi panować także czystość, inaczej ściany mogą pokryć się niebezpieczną dla zdrowia pleśnią. Świetnie, jeżeli będzie można je z łatwością wyczyścić. W tym celu pomalujmy ściany zmywalnymi farbami, np. lateksowymi lub zastosujmy na nich płytki ceramiczne, kamień lub gres. 

oświetlenie punktowe przy szafkach

 
Wyposażenie spiżarni 

Meble przeznaczone do spiżarni powinny być funkcjonalne oraz wykonane z wytrzymałych materiałów, które łatwo utrzymać w czystości. Pamiętajmy, że na co dzień półki w tym pomieszczeniu muszą wytrzymać spore obciążenie, dlatego też powinny być solidne. Ich szerokość zwykle wynosi od 25 do 40 cm. Półki na regałach koniecznie muszą być zróżnicowanej wysokości, aby możliwe było umieszczenie tam różnego rodzaju przetworów. Aranżując swoją domową spiżarnię, zdecydujmy się na wygodne, głębokie szuflady i wysokie stalowe regały piwniczne. Zwróćmy jednak uwagę na to, że ich półeczki należy odpowiednio zabezpieczyć przed rdzewieniem. Przetwory i inne artykuły spożywcze możemy przechowywać w: 

  • wiklinowych koszach,  
  • kamiennych i ceramicznych garnkach,  
  • dużych szklanych słojach,  
  • lodówkach i zamrażarkach. 

Odpowiednie oświetlenie 

Urządzając przestrzeń na przetwory, zwróćmy szczególną uwagę na rodzaj oświetlenia, jaki w niej zastosujemy. Szerokim łukiem omijajmy zimne i niebieskie odcienie, które sprawiają, że produkty spożywcze wydają nam się zepsute. Światło w spiżarni nie powinno być intensywne ani zbyt ostre. Najlepiej, jeśli będzie punktowe i skierowane na odpowiednie szafki czy półki. Sprawdzi się tu także oświetlenie sufitowe. Opuszczając to wnętrze, musimy pamiętać o gaszeniu światła, by nie narazić weków na utratę jakości. 

Zaprojektujemy wnętrza, które pokochasz!

NARYSUJEMY to zespół profesjonalistów, których połączyła pasja do aranżacji wnętrz. Skontaktuj się z nami, a z przyjemnością stworzymy dla Ciebie fotorealistyczną wizualizację Twojego odmienionego mieszkania! Projektujemy wnętrza w Warszawie i okolicach, ale chętnie współpracujemy w formie zdalnej i realizujemy projekty online na terenie całej Polski.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

Jakie meble wybrać do spiżarni?

Meble w takim wnętrzu powinny być przede wszystkim wytrzymałe, praktyczne i estetyczne. Optymalna szerokość półek na regałach zwykle wynosi 25-40 cm. Wspomniane regały mogą być stalowe, jednak należy pamiętać, by zabezpieczać je przed rdzą. 

Jaką przestrzeń zagospodarować na spiżarnię?

W rzeczywistości domowej spiżarni nie zorganizujemy w każdym pomieszczeniu, ponieważ musi ona spełniać określone warunki. Takie wnętrze urządzamy w miejscu, do którego mamy swobodny dostęp, a także jest ono suche i dobrze wentylowane. Może to być kącik pod schodami, piwnica czy nawet garaż.