Rozdziały:
Przydatne porady
Pokój gościnny przyda się szczególnie w domu, do którego często zaglądają mieszkający daleko przyjaciele lub członkowie rodziny. Dzięki niemu, Twoi bliscy poczują się niezwykle komfortowo podczas wizyty. Z tego powodu warto dokładnie rozplanować projektowanie wnętrza pokoju gościnnego.
Najważniejsze informacje
Pokój gościnny zapewni bliskim najwyższy komfort i odrobinę prywatności podczas wizyty. Dzięki niemu nie będziesz musiał martwić się o nieustanne dzielenie wspólnej przestrzeni oraz utrzymanie porządku w domu. Przebywanie ze sobą bez przerwy może być męczące, a osobny pokój gościnny rozwiązuje ten problem. W mniejszym domu lub niewielkim mieszkaniu często nie możemy pozwolić sobie na wyizolowanie osobnego pokoju dla gości. Dlatego warto pomyśleć o przeznaczeniu do tego celu części zaaranżowanego już pomieszczenia, np. gabinetu. W ciągu dnia taki pokój może służyć, jako miejsce do pracy, a wieczorem oraz w nocy będzie sypialnią dla Twoich bliskich. Warto jednak pamiętać o tym, że tak wielofunkcyjne pomieszczenie musi być odpowiednich rozmiarów, aby jego użytkowanie pozostawało funkcjonalne.
Mały pokój gościnny
Aranżacja wnętrza pokoju gościnnego często sprowadza się do urządzania niewielkiego pomieszczenia domu. W takiej sytuacji należy radykalnie ograniczyć ilość mebli, którą umieścimy w środku. Zamiast praktycznej szafy, warto rozważyć zakup eleganckiego statywu z wieszakami. Takie rozwiązanie pozwoli na zaoszczędzenie sporej ilości wolnego miejsca. Sporych rozmiarów łóżko można zastąpić łatwą do rozłożenia kanapą. Uroku dodadzą jej dekoracyjne poduszki z ciekawymi wzorami. Półka zawieszona na ścianie, wśród plakatów i obrazów jednocześnie dopełni aranżacji całego wnętrza i zwiększy powierzchnię służącą do przechowywania. W wolnym miejscu powinna znaleźć się niewielka szafka nocna, w której gość będzie mógł przechować swoje najbardziej cenne i osobiste przedmioty.
Jak wybrać łóżko?
Łóżko to zdecydowanie najważniejszy element gościnnej sypialni. W jaki sposób je wybrać? Pokój gościnny nie będzie użytkowany każdego dnia, więc dobrze sprawdzi się w nim kanapa lub sofa. Jeśli właśnie remontujesz sypialnię i planujesz zmienić łóżko na nowe, stary egzemplarz możesz umieścić w pokoju dla gości. Pamiętaj jednak, że taki mebel musi być zachowany w bardzo dobrym stanie, aby możliwy był na nim komfortowy odpoczynek. Rozkładane kanapy będą szczególnie trafnym rozwiązaniem, gdy nasz pokój gościnny ma niewielki metraż. Pozwolą jednocześnie zaoszczędzić sporo miejsca i przemienić się w łóżko w momencie, gdy będzie ono potrzebne.
Must-have pokoju gościnnego
Jeśli wielkość pokoju dla gości na to pozwala, powinno znaleźć się w nim miejsce na komfortowe umieszczenie ubrań oraz pozostałych rzeczy osobistych. Szafy lub komody będą szczególnie potrzebne podczas dłuższego pobytu, który wymaga przechowania większej ilości przedmiotów, takich jak pościel czy ręczniki. Jako że w pokoju gościnnym będą spać różne osoby, poduszki oraz kołdry powinny być hipoalergiczne. Komoda lub regał mogą służyć również do podziału przestrzeni, jeśli w pokoju gościnnym znajdzie się więcej niż jedno łóżko. Takie rozwiązanie nie tylko wizualnie wydzieli sfery gościnnego pokoju, ale jednocześnie zapewni różnym gościom namiastkę prywatności.
Pokój gościnny — jaki styl?
Najbardziej popularnym motywem urządzania pokoju gościnnego jest zdecydowanie styl skandynawski, który cieszy się niesłabnącą sympatią projektantów wnętrz już od wielu lat. Jest to spowodowane używaniem neutralnej palety barw, która sprawia, że pokój gościnny staje się miejscem, w którym z przyjemnością można się wyciszyć i odpocząć. Dodatkowo, użycie materiałów pochodzenia naturalnego oraz miękkich tekstyliów sprawią, że w takim pomieszczeniu po prostu chce się być. Styl skandynawski dąży do utrzymania w pokoju harmonii i balansu. Doskonale sprawdzą się, więc praktyczne i proste meble, takie jak łóżko wykonane z drewna sosnowego, lekkie fotele i małe stoliczki. Dodatkowe elementy dekoracyjne, takie jak poduszki czy dywany, dodadzą wnętrzu jeszcze więcej ciepła i przytulności.
Co jeszcze?
Najważniejszymi elementami pokoju gościnnego są zdecydowanie łóżko oraz komoda lub szafa. Jednak nie zapominajmy, że to dodatki nadają wnętrzu unikatowy charakter, który pozwoli gościom poczuć się przytulnie. Projektowanie wnętrza pokoju gościnnego przede wszystkim powinno kierować się wywołaniem w bliskich pozytywnych emocji. Pomieszczenie powinno być urządzone w sposób funkcjonalny, dlatego nie warto umieszczać w nim zbyt dużej ilości mebli oraz dekoracji. Dodatkami, które będą mile widziane w pokoju gościnnym są:
- kwiaty w ozdobnych doniczkach,
- narzuty na łóżko,
- wzorzyste zasłony,
- ciekawe lampy,
- regał z interesującymi pozycjami książkowymi,
- lustro w finezyjnej ramie.
Dla większej wygody gości, w pokoju powinien znaleźć się też drobny sprzęt RTV lub AGD, np. czajnik czy żelazko. O ile to możliwe, zadbaj o to, by pościel miała odpowiednią cyrkulację powietrza i była odpowiednia dla osób, posiadających alergie.
Gdzie urządzić pokój gościnny?
Jako pokój gościnny można zaaranżować przestrzeń na poddaszu, które zwykle są nieużywane na co dzień. Najwyższe piętro domu to miejsce, które idealnie nada się, jako sypialnia dla bliskich. Pozornie przeszkadzające podczas aranżacji wnętrza elementy, mogą zostać wyeksponowane w subtelny sposób. Skośny strop, widoczna konstrukcja dachu czy nietypowe oświetlenie idealnie wpasują się w styl rustykalny lub boho. Duży pokój gościnny może pomieścić nie tylko łóżko i komodę. Przestrzeń można zapełnić również dzięki większemu stołowi, który sprawi, że wnętrze nabierze większej funkcjonalności. Kolorystyka pokoju dla gości na poddaszu powinna być utrzymana w jasnych odcieniach, które wspaniale będą łączyć się z kolorem naturalnego drewna.
Praktyczne i funkcjonalne wnętrza
Jeśli pragniesz stworzyć pokój gościnny, który zachwyci Twoich bliskich, dobrze trafiłeś! Zespół NARYSUJEMY to doświadczeni projektanci, którzy jednocześnie są entuzjastami aranżowania wnętrz. Pomożemy Ci stworzyć i zrealizować projekt Twojego domu lub mieszkania, aby wyrażał Twoją osobowość. Zadzwoń do nas i opowiedz nam, jakich projektów potrzebujesz, a my postaramy się spełnić Twoje marzenia!
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
W jaki sposób urządzić pokój gościnny?
Aranżacja wnętrza pokoju gościnnego powinna uwzględnić najważniejsze elementy wyposażenia, takie jak łóżko, komoda oraz kilka dodatków. Pokój gościnny nie musi być sporych rozmiarów, ale powinien pozostać przytulny i funkcjonalny.
Jakie dodatki powinny znaleźć się w pokoju gościnnym?
Do pokoju gościnnego wspaniale będą pasować ozdobne lampy, obrazy, wzorzyste narzuty czy zasłony. Równie trafnym wyborem są doniczkowe kwiaty, które poprawią nastrój Twoich gości lub lustro w ozdobnej ramie, które będzie jednocześnie piękne i praktyczne.
Gdzie urządzić pokój gościnny?
Pokój gościnny zwykle urządza się w najmniejszym pokoju domu lub mieszkania, które nie jest na co dzień używane. Gabinet używany w ciągu dnia, może w nocy służyć, jako sypialnia dla gości. Świetnym pomysłem będzie zaprojektowanie wnętrza pokoju gościnnego na poddaszu.