Site stats

Aranżacja pokoju gościnnego

pokój na poddaszu

Nie tylko pokój gościnny

Pokój gościnny jest miejscem, w którym odwiedzające nas oosby powinny czuć się swobodnie, by mogli wypocząć i poczuć się jak u siebie. Warto zadbać, aby był przyjazny wypoczynkowi, a także pracy lub zabawie w zależności od tego, kto będzie tam gościł. Dobrą inspiracją mogą okazać się pokoje hotelowe. Dodatkowo można zaprojektować tę miejsce tak, by pełniło ono przestrzeń funkcjonalną dla domowników, gdy nie przyjmuje się gości. Jak zrobić to odpowiednio?

łóżko z miękkim dywanem obok

Wnętrze pokoju dla gości

Na etapie projektowania wnętrza pokoju gościnnego można spotkać się z trudnością związaną z wielkością dostępnej powierzchni. Zazwyczaj jest to ograniczona przestrzeń, którą należy maksymalnie wykorzystać, zachowując przy tym funkcjonalność i komfort użytkowania. Dominujący styl w domu lub mieszkaniu zazwyczaj zdefiniuje również stylistykę pokoju gościnnego. Dzięki temu, podczas nieobecności gości, pokój może stać się tymczasową pracownią lub gabinetem. Jeśli w domu króluje styl skandynawski – dobrze wyposażyć te pomieszczenie w drewniane meble, tekstylia o naturalnym składzie i w neutralnych kolorach oraz w wazon z bukietem ciętych kwiatów – gdy sezon na to pozwala. Sprawi to, że zaproszeni poczują się zadbani i ugoszczeni.

Kolorystyka pokoju gościnnego

Projektując wnętrze pokoju gościnnego, należy pamiętać, że może być on przeznaczony dla osób o różnych gustach. Należałoby zadbać, by pomieszczenie utrzymane zostało w stonowanych barwach. Bezpieczną opcją dla tej realizacji będą neutralne, pastelowe kolory, takie jak:

  • beże,
  • szarości,
  • brązy,
  • odcienie bieli.

Zakłada się, że kolorystyka odpowiadająca wystrojowi sypialni idealnie nada się do wnętrza pokoju gościnnego. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie, jeśli zastosuje się tą samą, spójną paletę barw w całym domu.

Umeblowanie pokoju gościnnego

Ze względu na to, że pokój może zostać wykorzystywany zarówno na co dzień, jak i przez wielu zaproszonych gości, warto zainwestować w solidne meble. Zdecydowanie wydłuża to ich czas użytkowania, nawet o kilka lat. Należy zapewnić bliskim miejsce do pozostawienia walizek i rzeczy osobistych, by nie zakłócać pozostałej przestrzeni domowej. W tej sytuacji warto zorganizować pojemną szafę lub komodę na ubrania. Zabudowana szafa z wieloma przegrodami i półkami również sprawdzi się doskonale. Regał na książki może spełniać swoje przeznaczenie, a również służyć jako powierzchnia do umieszczenia dodatkowych dekoracji. Z kolei etażerka przy łóżku zapewni dodatkowe miejsce na szklankę wody, książkę lub miejsce ładowania telefonu – gdy gniazdka umieści się obok łóżka. Istotnym elementem wyposażenia może być również lustro. Nadaje ono optycznie więcej przestrzeni wnętrzu i rozjaśnia pokój. Goście z pewnością docenią również miękki fotel lub krzesła. Jeśli na co dzień pokój wykorzystuje się jako gabinet, można dodać stylowe biurko.

stolik nocny z książkami

Idealne miejsce do snu

Kluczowym elementem wystroju pokoju gościnnego jest oczywiście łóżko. Powinno spełniać swoją funkcję wypoczynkową i zapewniać wygodny sen dla każdego użytkownika. W związku z tym, jeśli przestrzeń na to pozwala, można zainwestować w łóżko nierozkładane, a najlepiej w model z szykownym zagłówkiem. Najważniejszy w tym przypadku będzie wybór materaca – odpowiednio wyważonego – raczej powinien być twardszy niż miękki, by nie nadwyrężać kręgosłupa. Gdy metraż w pokoju jest ograniczony, warto zastanowić się nad zakupem kanapy rozkładanej lub narożnika z funkcją spania. Te meble idealnie sprawdzą się w mniejszym pokoju, a dodatkowo nie będą ograniczały miejsca, gdy są nieużywane.

kryształowy żyrandol na suficie

Propozycje dodatków i dekoracji

Detale w pokojach stanowią zwieńczenie całego procesu realizacji wystroju wnętrza – nadają mu odpowiedniego charakteru. Oświetlenie stanowi integralną część pomieszczenia, najczęściej stosuje się główne i dodatkowe. Głównym zazwyczaj jest pojedynczy żyrandol na suficie, natomiast dodatkowym – wszelkie lampy stojące, wiszące i stołowe. Rozproszone i klimatyczne oświetlenie doskonale zadba o przytulną atmosferę. Z kolei o relaksujący nastrój zadbają świece i świeże kwiaty. Warto wyposażyć pokój również w tekstylia takie jak: koce, pledy, poduszki ozdobne oraz w świeżą pościel i ręczniki. Należy unikać pozostawiania pamiątek rodzinnych i zdjęć w pokoju gościnnym. Ma być on neutralną częścią domu.

Stylowe wnętrze w Twoim domu

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług projektowania pokoju gościnnego! Nasz doświadczony zespół projektantów wnętrz z NARYSUJEMY oferuje kompleksowe podejście do aranżacji przestrzeni. Dzięki naszym usługom projektowania, pomieszczenie stanie się nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe i przytulne. Z naszą pomocą możesz przekształcić pomysły w rzeczywistość, uwzględniając indywidualne preferencje. Skorzystanie z usług profesjonalnego projektanta to gwarancja efektywnej i estetycznej aranżacji, która zadowoli nawet najbardziej wymagających klientów. Oferujemy pełen zakres projektowania wnętrz, zapewniając kompleksową obsługę od koncepcji po realizację. Dzięki naszym umiejętnościom i doświadczeniu, pomożemy Ci stworzyć pokój gościnny, który zachwyci Twoich gości. Skontaktuj się z nami już dziś i przekonaj się, jakie możliwości daje profesjonalne projektowanie wnętrz! Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jakie kolory stosować przy realizacji pokoju gościnnego?

Idealnym rozwiązaniem podczas aranżacji pokoju gościnnego jest trzymanie się neutralnej palety barw – dodatkowo nawiązującej do ogólnego wystroju w domu lub mieszkaniu. Dobrze sprawdzą się: szarości, beże, ciepłe brązy oraz odcienie bieli.

Jak zaprojektować małą przestrzeń w pokoju gościnnym?

Przede wszystkim należy zainwestować wyłącznie w niezbędne meble, takie jak szafa, szafka nocna i łóżko – najlepiej rozkładane. Zaoszczędzi to przestrzeń i zapobiegnie wrażeniu nadmiaru elementów wyposażenia. Następnie warto się skupić na optycznym powiększeniu pokoju poprzez lustra oraz zastosowanie jasnych barw ścian i tekstyliów.