Aranżacja pokoju dziennego

przykładowe ustawienie mebli w salonie

Ustawienie mebli w salonie

Salon jest sercem każdego domu i mieszkania – to w nim spędzamy czas z rodziną, odpoczywamy, a czasem i pracujemy. Nic dziwnego, że pragniemy, aby aranżacja takiego wnętrza była zarówno funkcjonalna, jak i przyjemna dla oka. Oprócz samych kolorów i dekoracji szalenie ważne znaczenie w tej kwestii ma układ mebli, dlatego warto dobrze rozplanować ich rozmieszczenie w pomieszczeniu. Zastanawiasz się, jakie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w Twoim salonie? Podpowiadamy, jak ustawić najważniejsze elementy wyposażenia w pokoju dziennym.

otwarty salon z niebieską kanapą

Meble wypoczynkowe

Salon to przede wszystkim meble wypoczynkowe, dlatego od ich ułożenia zależy, czy korzystanie z takiego pomieszczenia będzie w pełni wygodne.  Istnieje szereg sposobów, w jaki możemy je ustawić – to, które ustawienie sprawdzi się najlepiej w naszym salonie, zależy od takich aspektów jak:

  • Wielkość pomieszczenia – w pokoju dziennym o mniejszym metrażu znacznie lepszym pomysłem będzie kanapa pod ścianą lub narożnik w kącie pokoju, natomiast w większym salonie można pokusić się o rozstawienie mebli wypoczynkowych na środku.
  • Kształt wnętrza – w kwadratowym pokoju dobrze prezentuje się układ z dwoma kanapami i fotelem. Z kolei w salonie w kształcie prostokąta sofę najlepiej umieścić prostopadle do dłuższych ścian, niwelując optycznie dysproporcje.
  • Wielofunkcyjność – salon połączony z kuchnią bądź jadalnią, pełniący dodatkowo funkcję sypialni lub biura domowego wymaga innego ustawienia mebli niż samodzielny pokój dzienny. Kluczowe jest wydzielenie strefy relaksacyjnej, jadalnej bądź roboczej. W takiej sytuacji kanapę lub narożnik można wykorzystać jako element oddzielający przestrzeń wypoczynkową od aneksu kuchennego czy kącika biurowego.
  • Indywidualne preferencje – rozmieszczając meble w salonie, kieruj się swoimi potrzebami. Jeśli nie oglądasz tv, nie będziesz potrzebować miejsca na szafkę RTV i tym samym zyskasz więcej przestrzeni na inne elementy wyposażenia. Osoby posiadające dużą rodzinę powinny za to rozważyć wstawienie dwóch kanap umieszczonych przodem do siebie, aby bez przeszkód spędzać czas w licznym gronie.

Jak widać, układ sofy, narożnika czy foteli ma wpływ zarówno na komfort korzystania z salonu, jak i estetykę wnętrza, dlatego ich odpowiednie rozmieszczenie to często gwarancja udanej aranżacji.

salon z jadalnią

Rozmieszczenie mebli w małym salonie

Ustawienie mebli w małym salonie stanowi najprawdopodobniej największy orzech do zgryzienia, gdyż każdy centymetr jest tam na wagę złota. Urządzając takie pomieszczenie, najlepiej zrezygnować z narożników w kształcie litery U, które zajmują dużo miejsca i mogą przytłaczać wnętrze. Jeśli koniecznie chcemy umieścić go w naszym salonie, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie jego mniejszy odpowiednik typu L – taki narożnik łatwo dopasujemy do wnętrza, stawiając go w rogu pomieszczenia.

Z tego samego względu ustawienie kanapy przy ścianie sprawi, że zyskamy więcej przestrzeni. Umieszczenie jej na środku pokoju wymaga znacznie więcej miejsca. Stosując takie rozwiązanie, musimy zadbać o ciąg komunikacyjny, dzięki któremu będziemy mogli swobodnie przemieszczać się po pomieszczeniu. Co więcej w takim układzie meble lubią towarzystwo, dlatego potrzebne będzie dodatkowe miejsce na fotel, puf, ławę czy stolik kawowy. Z tego względu ustawienie mebli wypoczynkowych w centrum pokoju nie jest najpopularniejszym rozwiązaniem w przypadku małych salonów.

Pokój dzienny z jadalnią

Aranżowanie salonu z jadalnią to kolejne wyzwanie, które wymaga przemyślanego rozmieszczenia mebli. Zacznij od wydzielenia stref – jadalnej oraz wypoczynkowej, pamiętając o tym, aby stół i krzesła znajdowały się jak najbliżej aneksu kuchennego. Dzięki temu zapewnisz sobie szybki dostęp do kuchni. Idealnym sposobem na wyraźne wyznaczenie granicy pomiędzy obiema strefami jest ustawienie w tym miejscu sofy lub narożnika. Meble, takie jak komoda czy regał, powinny zawsze stać pod ścianą, przy czym witrynę często umieszcza się w części jadalnej. Pamiętaj, aby zachować odpowiednią odległość poszczególnych elementów, tak aby nic nie ograniczało swobodnej komunikacji, dzięki czemu Twój salon będzie w pełni funkcjonalny.

narożnik na środku salonu

Projekty wnętrz z dbałością o każdy detal

Skorzystaj z wieloletniego doświadczenia NARYSUJEMY i stwórz wymarzony wystrój swoich wnętrz. Nasz zespół utalentowanych projektantów wykona dla Ciebie stylowe i funkcjonalne aranżacje całego mieszkania lub domu. Każdy projekt dopasowujemy indywidualnie do Twoich potrzeb tak, abyś mógł/mogła cieszyć się wymarzonymi wnętrzami. Na rynku działamy już od wielu lat, ale zawsze kierowaliśmy się profesjonalnym podejściem, dzięki któremu możemy się pochwalić rzeszą zadowolonych klientów oraz ogromną ilością udanych projektów. Obecnie działamy na terenie Warszawy i okolic, ale nasze usługi są również dostępne zdalnie w całej Polsce.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jak ustawić meble w dużym salonie?

Aranżacja dużego salonu daje znacznie większe pole manewru. Jednak ze względu na znaczą ilość miejsca do zagospodarowania, najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie mebli wypoczynkowych na środku pokoju. Możesz postawić na rozłożysty narożnik w kształcie litery U lub dwie sofy i fotel, gdyż taki układ dobrze prezentuje się w asyście innych elementów wyposażenia. 

Jak ustawić kanapę w prostokątnym pokoju dziennym?

Salon w kształcie prostokąta posiada dwie wyraźnie dłuższe boki, które możemy optycznie skrócić, umieszczając kanapę równolegle z krótszą ścianą. Naprzeciwko zorganizuj kącik telewizyjny z szafką RTV, natomiast prostopadle do sofy możesz postawić wygodny fotel ze stolikiem kawowym pomiędzy nimi. 

Jak ustawić meble w salonie z jadalnią?

Aranżując salon z jadalnią, możesz oddzielić strefę wypoczynkową od jadalnej za pomocą sofy lub narożnika. Stół z krzesłami umieść pod ścianą lub jeśli masz dostatecznie dużo miejsca, wysuń go nieco bardziej do centrum pokoju. W drugiej części pomieszczenia możesz postawić regał lub komodę oraz urządzić kącik telewizyjny.