Image Alt

Aranżacja poddasza we wnętrzach

Zagospodarowanie strychu 

 Dobrym pomysłem na powiększenie powierzchni użytkowej naszego domu jest skorzystanie z poddasza. Nieużywany strych to miejsce, które można w efektowny sposób zagospodarować!  Podejmując decyzje odnośnie adaptacji poddasza, powinniśmy skupić się na tym, aby było ono praktyczne i funkcjonalne. Na co warto zwrócić uwagę w aranżacji poddasza użytkowego? Jakie kolory wybrać na poddasze

Co musisz wiedzieć o poddaszu użytkowym 

Aranżacja poddasza to bardzo trudne zadanie spowodowane m.in. ilością skosów, które mocno ograniczają przestrzeń. Na początku projektowania poddasza, należy zadać sobie pytanie – jaką funkcje ma spełniać to pomieszczenie? Strefa relaksu, pokój dziecięcy, a może miejsce do pracy? Przy projektowaniu poddasza musimy pamiętać, że jest to strefa podatna na zmiany temperatur. W okresie letnim dobrze pomyśleć o klimatyzatorze, natomiast w zimowym o dodatkowym ociepleniu. Jeżeli miejsce to ma się stać przestrzenią naszych codziennych zajęć, warto wyposażyć okna dachowe w rolety zewnętrzne i wewnętrzne. 

Czym się różni poddasze użytkowe od nieużytkowego? Pokój do pracy na poddaszu

Aby poddasze użytkowe służyło jako część mieszkalna musi najpierw spełnić stawiane pomieszczeniom mieszkalnym normy. Według przepisów poddasze użytkowe musi być wygodne i bezpieczne. Strop powinien być solidny i silny, aby zapewnić pewny filar pod ściany działowe, ocieplenie i wyposażenie. Poddasze musi być oddzielone od palnej konstrukcji dachu ognioodpornymi przegrodami. Średnia wysokość pomieszczenia dedykowana stałemu pobytowi ludzi powinna mieć 2,2m. Na poddasze użytkowe powinny prowadzić stabilne i wygodne schody Jeśli chodzi o Na poddaszu nieużytkowym, to miejsce, w którym nie przebywają ludzie. Zwykle strych posiada jedynie izolacje stropu i nie jest wyposażony w instalacje. Często na poddasze nieużytkowe prowadzą składane schody. Metraż strychu nie jest objęty podatkiem, ponieważ nie jest on wliczony w powierzchnie mieszkalną. Taka powierzchnia sprawdzi się jako przestrzeń służąca przechowywaniu rzeczy czy zapasów. 

Tych błędów unikaj! 

Oto kilka często powtarzanych błędów, które utrudnią właściwe zaaranżowanie poddasza: 

  • wilgotne i zimne pomieszczenia, 
  • słaba izolacja termiczna oraz akustyczna, 
  • niewłaściwe założenia względem pomieszczeń, 
  • nieprawidłowy montaż okien, 
  • źle wykonana wentylacja. 

Pokój do pracy na poddaszu 

Pierwszą kwestią, podczas projektowania pokoju do pracy na poddaszu, jest lokalizacja biurka. Wybór nie jest oczywisty w przypadku dachu czterospadowego. W tym pomieszczeniu mamy czuć się komfortowo i bezpiecznie – instalacje elektryczne wraz z kablami powinny być umiejętnie rozmieszczone. Floorboxy to świetny pomysł na instalacje podłogową gniazd elektrycznych – powinny znaleźć się w miejscu, w którym planujemy ustawić biurko. Jeśli poddasze jest wyposażone w okno wykuszowe, ustawmy biurko pod oknem. W ten sposób uzyskamy najlepszy dostęp do światła dziennego. Zabudowa meblowa z półkami na książki czy dokumenty, idealnie zajmie przestrzeń skosów.  Odpowiednie oświetlenie jest bardzo ważne przy aranżacji poddasza! Wybierz lampy, które nie tylko rozjaśnią przestrzeń, ale będą także estetycznym dodatkiem dekoracyjnym. 

Jakie kolory wybrać na poddasze 

Przy braku pomysłu malowania poddasza, dobrze wybrać klasyczne rozwiązania i pomalować ściany na jeden kolor. Najlepszym wyborem będą jasne, neutralne barwy – rozjaśnią i powiększą naszą przestrzeń np. biel, beż, szarość czy pastele. Wnętrze pokoju na poddaszu w łatwy sposób ożywimy dodatkami w intensywnych kolorach np. rolety na okna dachowe. Stawiając na matowe kolory ograniczymy zjawisko odbijania światła. Decydując się na ciemniejsze odcienie możemy przytłoczyć aranżacje i niepotrzebnie wprowadzić chaos do wnętrza. 

Meble na poddaszu 

Jeżeli odpowiednio wykorzystamy wnętrze, uzyskamy efekt przytulnego, romantycznego i intymnego charakteru. Warto utrzeć schematy czterech prostych, nudnych ścian i zmienić geometrie wnętrza. Szafy z drążkami na wieszaki najlepiej umiejscowić w najwyższym punkcie garderoby lub umieścić je na otwartej przestrzeni.  Meble na poddaszu powinny być wysokiej funkcjonalności, ponieważ skosy zabierają nam przestrzeń użytkową. Dobrym rozwiązaniem są meble systemowe, modułowe i wielofunkcyjne. Dla mniejszych pomieszczeń wybierzmy umeblowanie o lekkiej budowie i jasnym kolorze. W większych powierzchniach na poddaszach dostępne są również inne wysokie meble takie jak regały, szafy czy witryny.  Styl skandynawski na poddaszu

Styl skandynawski na poddaszu 

Świetnym miejscem do urządzenia sypialni jest poddasze. Wykończone w jasnych kolorach i zawieszonych półkach na dekoracje czy książki rozświetli nasze wnętrze. Łóżko dobrze ustawić naprzeciwko okna – nie może padać bezpośrednio na twarz śpiącego. Dobrze się sprawdzi nad łóżkiem fototapeta, a obok niego lampa podłogowa. Światło wniesie sprzyjającą atmosferę wypoczynkowi i pozwoli na wygodne czytanie. Dodatki to nieodłączny element wnętrza, dlatego na podłodze dobrze się sprawdzi szary dywan, który ociepli wnętrze. Jeżeli nie chcemy zabierać dodatkowego miejsca w strefie wypoczynkowej, ustawmy garderobę i szafę przy drzwiach. 

d
Sed ut perspiclatis unde olnis iste errorbe ccusantium lorem ipsum dolor