Rozdziały:
Kuchnia w greckim stylu
Myśląc o Grecji, wyobrażamy sobie śródziemnomorski kraj pełen słońca, gdzie spotkamy piaszczystą plażę, rozległe morze i spróbujemy absolutnie fantastycznych potraw. Lokalna kuchnia i zachwycające widoki sprawiają, że chętnie zaprosilibyśmy ten urokliwy klimat do swojego domu. Styl grecki staje się więc coraz popularniejszy, zwłaszcza wśród turystów stęsknionych za tym niezwykle urzekającym rejonem.
Dominacja jasnej kolorystyki
Aranżacje kuchni w stylu greckim, zwłaszcza w Polsce, są raczej rzadkim zjawiskiem. Poleca się je głównie tym, którzy pragną nadać swojemu wnętrzu charakteru. Design śródziemnomorskich przestrzeni wyróżnia się wysoką estetyką, oryginalnością, a do tego wzbudza wiele pozytywnych odczuć – w końcu kojarzy się z beztroskim czasem wakacji, ciepłem piasku, szumem fal i wiatru. Kuchnia urządzona w stylu greckim, z założenia ma napawać optymizmem i nastrajać domowników na cały dzień. Jeżeli mowa o kolorystyce stosowanej w typowo śródziemnomorskich wnętrzach, zdecydowanie króluje tu biel oraz wszelkie odcienie niebieskiego. Najlepiej, jakby wspomniana biel, zastosowana na ścianach czy meblach, była jak najczystsza i najwyrazistsza. Barwa niebieska natomiast może przejawiać się w delikatnych, błękitnych tonach i stopniowo przechodzić aż do intensywnego kobaltu, na którego odcień farbuje się drewniane szafki kuchenne czy blaty. Kolorystykę tę jednak, w greckich pomieszczeniach, dobrze jest przełamać nieco bardziej stonowaną barwą. Doskonale sprawdzą się tu subtelne szarości, beże i brązy czy nawet ceglane oranże, obecne zarówno na ścianach, jak i w postaci elementów dekoracyjnych.
Niepowtarzalna stylizacja mebli
Grecy dobrze wiedzą, że geniusz tkwi w prostocie, dlatego kuchenne aranżacje, inspirowane ich krajem, nie wymagają zbyt wielu zabiegów. Elementy wyposażenia greckich wnętrz, bazują przede wszystkim na naturalnym drewnie. Dzięki zastosowaniu tego surowca powstałe z niego meble tworzą prawdziwą przestrzeń z duszą. Niedoskonałości i przetarcia na ich powierzchni, niewątpliwie dodadzą tak urządzonej kuchni pewnego uroku. Drewniane szafki kuchenne najczęściej wykańcza się w dwóch najpopularniejszych w nurcie greckim kolorach: bieli i błękicie kobaltowym. Wspaniały efekt da także specjalne ich postarzenie oraz bogate ozdobienie frontów. Projektowanie kuchni w stylu greckim nie równa się ze stawianiem jedynie na jasną kolorystykę. W tego typu wnętrzu niezwykle stylowo prezentować się będą klasyczne meble kuchenne z ciemnego drewna, które zresztą świetnie współgra z czystą bielą czy głębokim błękitem. Funkcjonalnie zaaranżowana kuchnia wiąże się z obecnością w niej sporej ilości miejsca roboczego oraz oczywiście praktycznego blatu, na którym możliwym stanie się swobodne przygotowywanie smacznych posiłków. Zastosowanie szerszego blatu umożliwia także zainstalowanie obszernego zlewu, co zdecydowanie ułatwi utrzymanie czystości oraz zmywanie naczyń. W części jadalnianej greckiej kuchni nie może zabraknąć okazałego, drewnianego stołu, przy którym domownicy będą mogli wspólnie spędzać czas. W takim wnętrzu z pewnością odnajdzie się też stół z ceramicznym blatem, pokryty kolorową mozaiką, tak rozsławioną w krajach śródziemnomorskich.
Marynistyczne i naturalne dodatki
Udana aranżacja kuchni w duchu nurtu greckiego to przede wszystkim podkreślające sielski klimat dekoracje. Najważniejsze, by nie próbowały one zdominować wnętrza, mają za zadanie go jedynie subtelnie dopełnić. Dobrym wyborem będą dodatki marynistyczne, tj. rybackie sieci, muszle czy latarnie oraz dekoracje wykonane z naturalnych materiałów. Sprawdzą się tutaj także:
- wiklinowe koszyki na owoce,
- drewniane akcesoria kuchenne,
- zasłony i ozdobne ściereczki,
- ceramiczne dzbanki,
- zastawa w kolorze kobaltu,
- rośliny doniczkowe,
- suszone kwiaty i zioła.
Wybór odpowiedniego oświetlenia
W projektowaniu pomieszczenia w stylu greckim ważną kwestą jest również oświetlenie. Co prawda, w krajach Morza Śródziemnego, naturalnego światła jest pod dostatkiem, natomiast w Europie Środkowo-Wschodniej trudno o dostęp do niego przez cały rok. W takim przypadku, w greckiej kuchni wystarczy zamontować rattanowe lampy w jasnym, najlepiej białym kolorze. Najistotniejsze jest, by emitowane przez nie światło miało odpowiednie natężenie.
Projektujemy z pasją i doświadczeniem
Greckie przestrzenie kojarzą się z łagodną kolorystyką, nietuzinkowością dodatków i beztroskimi chwilami spędzonymi nad Morzem Śródziemnym. Chcesz wprowadzić powiew świeżości do swojego mieszkania i urządzić kuchnię w stylu greckim? Zespół NARYSUJEMY to profesjonaliści, którzy podzielą się z Tobą swoją wiedzą i stworzą fotorealistyczną wizualizację projektu Twojego wnętrza marzeń!
Najczęściej zadawane pytania
Jakie barwy charakteryzują kuchnię w stylu greckim?
Dwoma najczęściej stosowanymi kolorami w tym stylu są biel i błękit kobaltowy. Aby przełamać tę charakterystyczną kolorystykę, można wybrać do kuchni elementy wyposażenia w kolorze delikatnego beżu, brązu czy nawet ceglanego oranżu.
Jakie meble sprawdzą się w kuchni w stylu greckim?
We wnętrzu zaaranżowanym w tym stylu sprawdzą się meble wykonane z naturalnego drewna. Będą to białe lub kobaltowe szafki kuchenne z ornamentami, obszerne blaty, stoły drewniane lub z ceramicznym, mozaikowym blatem.
Czy w takim wnętrzu sprawdzą się marynistyczne dekoracje?
Tak, w kuchni urządzonej w duchu nurtu greckiego sprawdzą się marynistyczne dekoracje. Należy pamiętać jednak, by ich mnogość nie przytłoczyła całości aranżacji.
Czy w stylu greckim jest miejsce na sztuczne materiały?
Nie. Styl grecki charakteryzuje się bliskością z naturą, dlatego warto sięgać po materiały właśnie takiego pochodzenia. Może być to surowe drewno, ale także naturalne tekstylia, np. zasłony czy ściereczki.