Image Alt

Aranżacja dywany w pomieszczeniach

Zalety i wady dywanów

Dywan w naszych wnętrzach 

Dywan jest znany głównie ze swojej funkcji dekoracyjnej – jest nieodłącznym elementem wystroju wnętrza. Są znane również z ocieplenia pomieszczenia, ułatwia utrzymanie porządku oraz wydziela strefy we wnętrzach. Oryginalny dywan może nadać wyjątkowego charakteru prawie w każdym pomieszczeniu! Jaki dywan sprawdzi się najlepiej w Twoich wnętrzach? 

Wybór dywanu do salonu 

Wybór dywanu do salonu

Przy wyborze dywanu do salonu należy kierować się właściwym dopasowaniem go do układu naszego pomieszczenia. Jeden dywan może pasować do salonu w stylu studio, a inny do przestronnego salonu w domu. Należy jednak pamiętać, że podstawowym elementem wyposażenia domu nie są dywany. Jeżeli w odpowiedni sposób dopasujemy je do mebli, stworzą one kompatybilny zestaw, który zachwyci nas swoją estetyką. Kolejną zasadą jest kolorystyka. Jaki dywan lepiej pasuje do sypialni – jasny czy ciemny? To zależy od barw definiujących nasze meble. Ciemna kanapa w połączeniu z jasnymi i kolorowymi dywanami wygląda ciekawie, natomiast jasna kanapa lepiej łączy się z ciemnym stonowanym dywanem. Na koniec należy dokładnie przemyśleć kształt naszego dywanu.

Dywan – okrągły czy prostokątny? 

Podczas wyboru dywanu jednym z najczęstszych błędów jest niedopasowanie jego rozmiaru do wymiarów pomieszczenia. W przypadku decyzji o powiększeniu pomieszczenia warto wybrać jasny dywan, natomiast rozdzielając kilka stref, warto postawić na małe dywaniki. Odchodząc od sprawdzonych prostokątnych czy kwadratowych dywanów mamy do wyboru również okrągłe, które sprawdzają się znakomicie pod stołem w kuchni, stolikiem kawowym czy jadalni. Warto pamiętać o tym, że kształt dywanu zależy od stylistyki, w której stworzone jest wnętrze. To samo się tyczy dekoru, który nie powinien odbiegać od koloru ścian lub mebli wstawionych do przestrzeni. Odbiór wizualny przestrzeni salonu będzie kształtował dywan. W dużych wnętrzach zdecydowanie sprawdzi się ciemny dywan, który nada intymnego i subtelnego klimatu. Jeśli zależy nam na stworzeniu przytulnego wnętrza, które zachęci nas do spędzania w nim wolnych chwil i odpoczynku, wybór okrągłego dywanu w salonie będzie idealnym rozwiązaniem. Prostokątne dywany odznaczają się funkcjonalnością oraz dostosowują się z łatwością do układu.

Zalety i wady dywanów 

Dywan - okrągły czy prostokątnyDywan odpowiada za przyjemny klimat wnętrza podkreślając stworzoną stylistykę a dodatkowo gwarantuje miękkość pod stopami. Oprócz zachwycaniem się estetyką wykończenia, dywan powinien charakteryzować się swoją funkcjonalnością. W salonie czy sypialni sprawdzonym wyborem będzie dywan puszysty. Przedpokój jest miejscem, w którym najlepiej postawić na dywan z krótkim włosiem – będzie się mniej brudził. Jedną z zalet jest jego bezpieczeństwo, ponieważ chroni nas przed poślizgnięciem oraz chroni podłogę przed jej nadmiernym zniszczeniem.  Dywan świetnie sprawdzi się, jeśli chcemy pomniejszyć optycznie wnętrze w pustej i dużej przestrzeni a dodatkowo nadać mu przytulnego charakteru. Może być on także izolatorem akustycznym, który doskonale wytłumi odgłosy stawianych kroków. Do wad posiadania dywanu należy zbieranie się kurzu i zabrudzenia, które mogą być problemem do usunięcia. Dodatkowo jest to również spory problem dla osób z alergią na roztocza. 

Nowoczesny dywan do salonu 

Nowoczesne dywany do salonu charakteryzują się przede wszystkim materiałem wysokiej klasy, z którego zostały wykonane. Dywan wykonany z włókien naturalnych będzie świetnym rozwiązaniem dla wnętrz eleganckich i wysokiej klasy. Do tych najszlachetniejszych zaliczamy jedwabne dywany do salonu. Są one od lat idealnym dopełnieniem każdego rodzaju nowoczesnych wnętrz. Jednak nowoczesny dywan może być wykonany także z materiałów syntetycznych. Producenci oferują nam ładne dywany wykonane z polipropylenu lub akrylu, które dobrze się adoptują w pomieszczeniach. Modne dywany charakteryzują się gęstym runem – chodzenie po nich jest prawdziwą przyjemnością!

Niewłaściwy dywan do pomieszczenia 

Zalety i wady dywanów Dywany nie w każdym typie wnętrz dobrze pasują. Luksusowe, piękne, delikatne -wymagają odpowiedniej pielęgnacji! Miękki włochacz – mowa o dywanie z długim włosiem, nie pasuje zdecydowanie do przedpokoju. Taki dywan może wprowadzić wśród gości wchodzących do przedpokoju niezręczność – będą pewni obawy, że mogą zniszczyć taki piękny i luksusowy dywan. Najlepszym wyborem będzie dywan, który zrobi wizualnie dobre wrażenie oraz nie wprowadzi w zakłopotanie i będzie łatwy w utrzymaniu czystości. Dywan powinien być dopasowany do pomieszczenia, w którym się znajduje. Czasami nawet najpiękniejszy dywan może bardziej przeszkadzać niż dobrze się prezentować w naszym pomieszczeniu! 

Wydzielenie strefy wypoczynkowej za pomocą dywanu 

Zakup dywanu zajmującego niewielką powierzchnie podłogi w salonie można wykorzystać jako wydzielenie strefy wypoczynkowej. Wykładzina w jasnych barwach uspokoi przestrzeń, natomiast wzorzysty dywan ożywi monochromatyczną przestrzeń. W przypadku zakupu kilku niedużych dywanów do jednego pomieszczenia powinniśmy je spójnie zaaranżować. Problemem nie jest zakup dywanów tej samej kolekcji, tylko o innym wzorze. Przykładem jest zestawienie białego chodnika z dywanem w czarno-białe pasy. Podział na strefy będzie mniej widoczny a wnętrze będzie spójne, jeśli wybierzemy gładkie dywany tego samego koloru, ale o różnej wielkości. Ułożenie dywanu jest kolejną ważną kwestią. Chcąc wydzielić strefę wypoczynkową od innych części salon, można wykorzystać trzy cenne sposoby: 

  • Pod wszystkimi meblami układamy duży dywan –W przypadku dywanu o większym rozmiarze świetnie się sprawdzi w dużych pomieszczeniach, 
  • Ułożenie dywanu w centrum strefy – np. Między sofą i fotelem czy pomiędzy dwiema kanapami. Tym samym na dywanie znajdzie się jedynie stolik kawowy. To ustawienie daje nam możliwość przesuwania mebli oraz przyjemne ciepło pod stopami, 
  • Ulokowanie dywanu pod sofą, stolikiem i fotelami, w połowie ich szerokości. Tym sposobem unieruchamiamy dywan większych rozmiarów. W efekcie strefa wypoczynkowa wyda się odrębną całością.  

 

Dywan to niedoceniany często dodatek dekoracyjny w naszych wnętrzach. Zastanawiasz się, jak go zaaranżować?

d
Sed ut perspiclatis unde olnis iste errorbe ccusantium lorem ipsum dolor