Rozdziały:
METODY NA OPTYCZNE POWIĘKSZENIE MIESZKANIA
Zastanawiałeś się kiedyś, jak powiększyć swoje cztery kąty bez burzenia ścian lub wymiany obecnego lokum na większy metraż? Ze względu na wzrost cen wiele osób decyduje się na kupno małego mieszkania lub kawalerki. Istnieją sprawdzone sposoby na urządzenie niewielkiej przestrzeni w taki sposób, aby była ona optycznie większa niż w rzeczywistości i kreowała wrażenie przestronności. Poznaj 10 pomysłów, które pomogą Ci optycznie powiększyć wnętrze.
Koniec z chomikowaniem
Na pierwszym miejscu listy spraw do załatwienia podczas planowania powiększenia ilości miejsca w Twoim domu powinno znaleźć się usunięcie nadmiaru rzeczy. Niech motywem przewodnim w trakcie wykonywania tej czynności będzie minimalizm. Jeżeli pragniesz zdobyć odrobinę więcej miejsca w swojej przestrzeni, zastanów się, czy nie jest ono zagracone. Każdy pozostawiony przedmiot, mebel lub ozdoba powinna być przydatna, funkcjonalna i dodawać uroku Twojemu wnętrzu. Zastanów się również nad rzeczami, których zupełnie nie używasz, ale trzymasz je jedynie z sentymentu. Wiele osób boryka się z problemem gromadzenia zbyt dużej ilości nieprzydatnych rzeczy w domu.
Nasza rada: Zrób listę przedmiotów, których nie używasz, lecz nie masz serca, aby się ich pozbyć. Schowaj w jednym miejscu na strychu, w piwnicy lub w innym dodatkowym miejscu do przechowywania. Jeżeli okaże się, że przez kolejne dwa miesiące nawet nie przyszło Ci do głowy, aby po którąś z nich sięgnąć, to oznacza, że ich nie potrzebujesz!
Postaw na jasne wnętrze
Kolorystyka wnętrza jest kluczowym elementem wpływającym na klimat panujący w danym miejscu oraz wpływającym na iluzję przestrzeni. Niemal oczywistą sprawą zdaje się być fakt, że jasne kolory optycznie powiększają. Wykorzystaj jasne barwy na podłodze oraz ścianach, tak, aby zatarła się linia horyzontu. Ciemne kolory wizualnie pomniejszają pomieszczenie, to samo dotyczy mebli w ciemnych i intensywnych odcieniach – one również będą optycznie „zabierać miejsce”. Możesz dodać akcenty kolorystyczne, ale im mniej kontrastów, tym lepiej, ponieważ przyciągają one uwagę. Mniej rzucające się w oczy meble czy akcesoria lepiej wkomponują się w przestrzeń.
Nasza rada: Pamiętaj, że lepiej sprawdzają się chłodne odcienie, ponieważ są neutralne i sprawiają wrażenie przestronności. Wykorzystując ciepłe barwy, ostrożnie komponuj dodatki, aby w efekcie kolorystyka była stonowana.
Kreatywne przechowywanie
Podstawą urządzania małej powierzchni jest dobrze przemyślane umeblowanie oraz mądre przechowywanie różnego rodzaju przedmiotów. Obecnie na rynku możemy znaleźć duży wybór wielofunkcyjnych mebli. Wykorzystując jeden mebel na kilka sposobów – nie marnujesz przy tym dodatkowego miejsca. Wykorzystaj wolną przestrzeń kreatywnie. Przykładem mogą być ukryte szafki w wyspie kuchennej, zabudowa kuchenna sięgająca pod sufit, szafki podwieszane w salonie, schowki w łóżku i pod kanapą lub zabudowy balkonów. Propozycji tych sprytnych rozwiązań jest bardzo dużo.
Nasza rada: Przeanalizuj przestrzeń w swoim domu i zastanów się, jak możesz ją lepiej wykorzystać. Może masz miejsca, których nie wykorzystujesz, a mógłby na nich stanąć funkcjonalny mebel do przechowywania? Zwróć uwagę na to, czy warto zastąpić na przykład dotychczasowy stolik kawowy mniejszym, lecz posiadającym ukryty schowek lub zwykłą konsolę w przedpokoju na taką, która posiada szufladę. Możliwości jest naprawdę wiele.
Jednolita podłoga
Wybór materiału do wykonania podłogi ma ogromne znaczenie. Zastosowanie różnych tworzyw w jednym pomieszczeniu pozwala, między innymi, na wizualny podział pomieszczeń. Często wykorzystuje się tą metodę oddzielając otwartą kuchnię od salonu. Jednak to rozwiązanie nie będzie dobrym pomysłem, jeśli zależy nam na stworzeniu iluzji większego metrażu. Idealnym wyjściem będzie w tym przypadku jednolita podłoga. Kolorystyka powinna być lekka, odcienie mogą być zarówno chłodne, jak i ciepłe, ale ważne, aby nie były zbyt wyraziste i ciemne. Jeżeli wybór padnie na kafle, dodatkowym atutem będzie odbijanie się w nich światła, co również wpływa na optyczne „powiększenie” pomieszczenia. Natomiast ułożenie paneli powinno odbywać się równolegle do najdłuższej ściany, aby sprawiło wrażenie „wydłużenia” przestrzeni.
Nasza rada: Wybieraj proste wzory, jasne podłogi, które nie przykuwają mocno wzroku. Unikaj intensywnych słoi i sęków na panelach oraz mozaik na kafelkach. Pamiętaj, że im mniej łączeń i im większe kafle, tym lepiej.
Iluzja przestrzeni wykreowana światłem
Jak już wspomnieliśmy, jasne pomieszczenia wydają się być większe i dotyczy to nie tylko kolorystyki. Naturalne światło, wpadając do wnętrz domów, tworzy iluzję przestronności. Jeżeli masz taką możliwość, lepszym rozwiązaniem będzie zamieszczenie jednego dużego okna zamiast dwóch mniejszych. Istotne jest, aby nie zakrywać ich ciemnymi roletami, zasłonami lub firanami we wzory. Dobrym wyborem będą wszelkie materiały, które wpuszczają dużą ilość naturalnego światła do środka. Postaraj się również zamieścić kilka źródeł światła na różnych poziomach w danym pokoju. Efekt odbijania się go od posadzki, mebli czy luster również daje optyczne wrażenie przestronności.
Nasza rada: Kieruj się zasadą – im więcej światła, tym lepiej. Spróbuj wpuścić do mieszkania jak największą ilość promieni, aby rozświetlić swoje wnętrze.
Wybór dekoracji do małego wnętrza
Ilość oraz wygląd dekoracji bezpośrednio wpływa na odbiór danego wnętrza. Zbyt duże nagromadzenie tych elementów sprawi wizualne wrażenie pomniejszenia przestrzeni. Poza tym wnętrze, które przytłacza dużą ilością zbędnych elementów wystroju, nie jest przytulne i nie zachęca do spędzania w nim czasu. Dekoracje powinny być dobierane ze smakiem i być dobrze dopasowane do panującej estetyki. Różnego rodzaju lustra oraz meble wykończone na wysoki połysk nadają wnętrzu lekkości i optycznie je powiększają.
Nasza rada: Zrezygnuj z małych ozdób ściennych na rzecz większych luster lub obrazów za szkłem, które doskonale sprawdzają się w optycznym powiększaniu przestrzeni. Pamiętaj, że nie ilość, lecz jakość dekoracji ma znaczenie. Wyjątkowe i jakościowe ozdoby mogą całkowicie zmienić wystrój Twojego domu.
Tapetowanie ścian
Przy pomocy tapety jesteśmy w stanie optycznie powiększyć, poszerzyć lub wydłużyć pomieszczenie. Tworząc efekt głębi na ścianie, dodajemy jej objętości. Często wykorzystywane są fototapety przedstawiające trójwymiarowy obraz. Jeżeli zdecydujemy się na tapetę o powtarzalnym wzorze, pamiętajmy o tym, aby był on przejrzysty. Jeden z najbardziej popularnych wzorów służących do wydłużania i poszerzania mieszkania to wzór pasów. Niemniej popularne są subtelne, geometryczne wzory, które umieszczone na jednej ze ścian pokoju stanowią jednocześnie element dekoracyjny i metodę na optyczne dodanie miejsca. Jest to jeden ze sposobów na wizualną zmianę powierzchni, ale należy mieć na uwadze minimalistyczny styl i stonowane odcienie, aby całość aranżacji wizualnie nie zabrała przestronności.
Nasza rada: Nie oklejaj tapetą wszystkich ścian, a użyj jej jako dekoracji i wypełnienia jednej z nich. Dzięki temu unikniesz złudzenia ciężkości i przytłoczenia otoczenia dekoracjami, a tym samym nie zmniejszysz wizualnie mieszkania. Pamiętaj, że tapety o bardzo intensywnych kolorach i z dużą ilością małych wzorów nie są właściwym wyborem.
PROFESJONALNE PROJEKTY WNĘTRZ NA KAŻDĄ KIESZEŃ
Wyżej wymienione pomysły na optyczne powiększenie powierzchni Twojego domu to sposoby, które sprawdzają się nawet na bardzo małych powierzchniach. Projektanci z NARYSUJEMY w profesjonalny sposób doradza Ci, jak odmienić i optycznie powiększyć Twoje wnętrze. Zastosowanie naszych pomysłów pomoże Ci w osiągnięciu spójnej, przestronnej oraz przytulnej oazy, w której Ty i Twoi goście będziecie czuć się komfortowo.